„Święto Kół Gospodyń Wiejskich – 90 lat Koła Gospodyń Wiejskich z Pakoszówki”

 

 

 

 

Lokalna Grupa Działania Dolina Sanu współorganizowała z Sekretariatem Regionalnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich imprezę „Święto Kół Gospodyń Wiejskich – 90 lat Koła Gospodyń Wiejskich z Pakoszówki”. Uroczystość odbyła się 30 września 2012r w miejscowości Pakoszówka.

 W imprezie wzięli  udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Sławomirem Mikliczem  i Starostą Sanockim Sebastianem Niżnikiem oraz Panią Anną Hałas i Agnieszką Haduch; przedstawicielki KGW z terenu powiatu sanockiego, OSP z Pakoszówki, środowisko szkolne i przedszkolne, mieszkańcy Pakoszówki i okolic, itd. (około 200 osób).

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, sprawowaną w Kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Pakoszówce, następnie uczestnicy przemaszerowali w takt melodii Orkiestry Dętej  do Wiejskiego Domu Kultury w Pakoszówce.

Gości przywitała przewodnicząca Koła Gospodyń w Pakoszówce, Pani Czesława Adamiak, następnie historię Koła Gospodyń Wiejskich z Pakoszówki  przedstawiła Pani  Aleksandra Ciupa.

O KGW w Pakoszówce

KGW w Pakoszówce ma bogatą historię. Powstało w 1922 roku. Od początku popularyzowało oświatę we wsi, aktywnie wspierało istniejącą Drużynę Bartoszową, organizację Sokół oraz OSP. Początkiem lat 30-tych zorganizowano trzy stopniowe kursy przysposobienia rolniczego. W 1934 r. odbyły się jedne z pierwszych powszechnych kursów gotowania, pieczenia oraz szycia. W latach 1937-39 ponownie organizowano kursy gotowania i pieczenia oraz cykl pogadanek na temat higieny, zdrowia i prawidłowego prowadzenia gospodarstw domowych. Po wojnie było ono jednym z pierwszych kół na ziemi sanockiej organizujących się przy Samopomocy Chłopskiej. W 1945 r. przy KGW działało Przysposobienie Rolnicze rozpowszechniające wśród mieszkańców oświatę rolniczą, niosło postęp i fachowość do wiejskich gospodarstw. W kolejnych latach kobiety z KGW organizowały systematycznie kursy gotowania i pieczenia, kroju i szycia, haftowania i robót ręcznych. Były współorganizatorkami kursów przysposobienia rolniczego, szkoleń rolniczych i drobiarskich. Prowadziły wychowalnie kurcząt, brały czynny udział w nowych inicjatywach wsi. Wspierały i pomagały w pracach przy budowie nowej szkoły podstawowej, wiejskiego domu kultury czy przedszkola. KGW w Pakoszówce postrzegane było jako jedno z aktywnych kół na terenie powiatu i gminy Sanok. Inspirowane dawną tradycją KGW stara się być dziś nadal aktywne, pełne nowych inicjatyw na rzecz Pakoszówki i przyczyniać się do jej rozwoju.

Uczestnicy imprezy mogli podziwiać występy:

– pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Pakoszówki ( przyśpiewki ludowe),

– dzieci z przedszkola w Pakoszówce (wiązanka tańców ludowych),

– uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pakoszówce (tańce narodowe),

– Orkiestry Dętej Działającej przy OSP w Pakoszówce,

– Kapeli Ludowej KAMRATY

– Kapeli Biesiada.

Chcąc docenić i wypromować  dorobek kulturowy i kulinarny Koła Gospodyń Wiejskich w Pakoszówce zorganizowana była wystawa rękodzieła oraz degustacja potraw regionalnych. Podziwiać można było ozdoby z bibuły, haftowane serwety, pięknie zdobione przedmioty użytkowe, kompozycje kwiatowo – warzywne itd. Panie z KGW w Pakoszówce w sposób perfekcyjny zaprezentowały potrawy regionalne, kiedyś często goszczące na stołach. Były to miedzy innymi: rosół z wiejskiej kury z makaronem, klops, surówka z kapusty, buraczków ćwikłowych, sałatka jarzynowa, kompot z suszonych owoców, a z ciast – sernik, jabłecznik i makowiec. Na uwagę zasługuje fakt, że potrawy przeznaczone na degustację przygotowane zostały z produktów o wysokiej jakości, pochodzących od rodzimych producentów,  w oparciu o tradycyjne receptury.

Serdecznie gratulujemy KGW Pakoszówka długoletniej tradycji oraz życzymy kolejnych 90. lat!

Z niecierpliwością czekamy na jubileusz 100-lecia!

O KGW Pakoszówka dowiesz się więcej na: kgwpakoszowka.za.pl

Zapraszamy do obejrzenia galerii autorstwa Aleksandra Galika.

Uroczystość „Święto Kół Gospodyń Wiejskich – 90 lat Koła Gospodyń Wiejskich z Pakoszówki” dofinansowana była  z  funduszu Krajowej sieci obszarów Wiejskich .