Utworzenia azylu przyjaznego i sprzyjającego odpoczynkowi, zapewnienie przestrzeni rekreacyjno – edukacyjnej oraz efektywne wykorzystanie specyficznego położenia i mikroklimatu to główne idee leżące u źródeł pomysłu budowy ogólnodostępnej EKO ALTANY.
Projekt pn. „Budowa ogólnodostępnej EKO ALTANY wyposażonej w elementy małej architektury oraz przyjazne przyrodzie zagospodarowanie przestrzeni” jest inicjatywą społeczności wsi Liszna, w imieniu której wystąpił samorząd Gminy wiejskiej Sanok.
Lokalizacja wybrana dla altany nie jest przypadkowa. Sąsiedztwo małej infrastruktury rekreacyjnej – Otwarta Strefa Aktywności, plac zabaw dla dzieci oraz boisko sportowe – dzięki wzbogaceniu o dodatkowe elementy umożliwi wielofunkcyjność, kompleksowość i maksymalną użyteczność miejsca. Altana z murowanym grillem stworzy warunki do spotkań na świeżym powietrzu oraz integracji wszystkich mieszkańców sołectwa. Wokół altany zamontowane zostaną budki lęgowe dla ptaków, domki i hotele dla owadów czy domki dla jeży, powstanie „plenerowy zielnik” oraz mikro kwietny mural wykorzystujący ściany altany jako podpory.
Do 1939 r. w Lisznej istniały dwa sanatoria. Jedno z sanatoriów ufundowane zostało w okresie II Rzeczypospolitej przez Michalinę Mościcką, pierwszą damę Polski, małżonkę Prezydenta RP, Ignacego Mościckiego. Sanatorium miało w swoje ofercie kąpiele wodne, a jego niezaprzeczalnym atutem był szczególny mikroklimat gór. Niestety sanatorium zostało zniszczone przez Niemców w 1941. Niemniej jednak z naturalnych dobrodziejstw oraz ich dobroczynnych efektów można czerpać do dnia dzisiejszego.
Kolejne obostrzenia wynikające z pandemii pokazały jak bardzo potrzebujemy kontaktu z przyrodą i powrotu do natury. Ponadto dzisiejsze społeczeństwo ma coraz większą świadomość zagrożeń ze strony postępującej cywilizacji. Troska o zdrowie swoje i najbliższych, aktywny wypoczynek w krótkim czasie stały się kwestią priorytetową i bezdyskusyjną.