W ostatnim czasie cyberprzemoc przybiera ogromne rozmiary. Jej ofiarami padają nie tylko dzieci i młodzież, ale również osoby dorosłe. Sprawcy wykorzystując anonimowość w Internecie, nie przebierają w środkach. Bez skrupułów zastraszają, ośmieszają lub nękają swoją ofiarę, skutecznie uprzykrzając jej życie. Przestępstw dopuszczają się również za pomocą telefonu komórkowego, wysyłając obraźliwe SMS-y i MMS-y.
Z cyberprzemocą mamy do czynienia przede wszystkim w serwisach społecznościowych, w mailach, komunikatorach, czatach i na blogach. Może ona przybierać różne formy: m.in. rozsyłania kompromitujących informacji, zdjęć i filmów, włamywania się na konta pocztowe i konta komunikatorów, tworzenia ośmieszających lub dyskredytujących stron www, memów, fałszywych blogów i profili na portalach społecznościowych, czy publikowania obraźliwych komentarzy.
Informacje w sieci rozpowszechniane są masowo i w błyskawicznym tempie. Zazwyczaj trudno je później usunąć, co sprawia, że ofiary przez długi czas wytykane są przez innych palcami. Często nie radząc sobie z problem, popadają w depresję, niejednokrotnie odbierając sobie nawet życie.
Przemoc w Internecie jest powszechna, bo sprawcy czują się bezkarni i anonimowi. Warto jednak pamiętać, że wykrycie przestępstwa w sieci nie stanowi dla policji większego problemu. Każdy przejaw nękania i obrażania należy zgłaszać, gromadząc wszystkie dowody cyberprzemocy.
Pamiętaj!
Jeśli ktoś dokucza Ci, obraża, nęka lub ośmiesza za pośrednictwem Internetu, telefonu komórkowego – masz prawo się bronić.
- Powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej – z jej pomocą będzie Ci łatwiej poradzić sobie z tą sytuacją.
- Postaraj się nie kontaktować ze sprawcą cyberprzemocy i nie odpowiadać na jego zaczepki. Dzięki temu unikniesz prowokowania go do dalszych działań.
- Zachowaj wszystkie dowody cyberprzemocy – nie kasuj smsów, e-maili, rozmów na czatach lub komunikatorach. Jeśli ktoś dokucza Ci na jakiejś stronie internetowej, zrób zrzut ekranu. Aby zachować to, co widzisz na ekranie, wciśnij klawisz „Print Screen”, a następnie otwórz program tekstowy (np. Word) lub graficzny (np. Paint) i wklej tam screen, naciskając jednocześnie klawisze „Ctrl” i „V”. Pamiętaj, aby zapisać plik. Ważne jest szybkie zablokowanie publikacji przez administratora serwisu, aby nie doszło do rozpowszechniania publikacji.
Gdzie szukać pomocy?
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
- Komenda Powiatowa Policji w Sanoku
Artykuł przygotowany w ramach projektu pn. „Wiem. Reaguję. Przeciwdziałam!” realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Dolina Sanu. Zadanie współfinansowane przez ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.