Prezentacja zasobów LGD Dolina Sanu podczas VIII Kermeszu Karpackich Smaków w Mrzygłodzie

Jedna z najważniejszych imprez plenerowych w regionie stała się doskonałą okazją do zaprezentowania rękodzieła, jadła tradycyjnego oraz twórczości artystycznej obszaru LGD Dolina Sanu. Na dużej scenie na rynku  prezentowały się grupy wokalno- taneczno –obrzędowe: Pakoszowianie i Tyrawa Wołoska, Kwintet smyczkowy Creative Quintet, Zespół Lawenda oraz Orkiestra Dęta z Pakoszówki. Mała scena w Sali Wiejskiego Domu Kultury gościła zespół obrzędowy z Kostarowiec.

Szczególnym miejscem na mrzygłodzkim rynku było stoisko promocyjne Lokalnej Grupy Działania Dolina Sanu. Na stoisku znalazły się materiały promocyjne LGD Dolina Sanu, Gminy Sanok i  Gminy Tyrawa Wołoska oraz jadło regionalne z pierogami z Lalina w roli głównej (pierogi wpisane są jako pierwszy produkt w powiecie sanockim na listę ministerialną produktów regionalnych).

LGD Dolina Sanu promowała się chlebem, miodem, pierogami, kwiatami, ikonami, koronką, czyli wszelkimi przejawiamy artystycznej i twórczej działalności mieszkańców.

Rękodzieło i sztukę użytkową prezentowali:

Jan Jurek garncarz z Pogwizdowa (k.Medyni Głogowskiej). Pan Janek przyciągnął ogromne tłumy chętnych do lepienia garnków, miseczek i dzbanków z gliny. Tak ogromne zainteresowanie garncarstwem daje nadzieję na przywrócenie tradycji garncarskich z jakich słynął kiedyś Mrzygłód. Warto w tym miejscu przypomnieć, że  przedwojenne jarmarki mrzygłodzkie znane były w całym regionie, a prym wiedli na nich właśnie garncarze.

Teresa Podolak z Pisarowiec (gm. Sanok) rękodzielniczka słynąca z wyrobu ozdób z bibuły i  ze słomy, kompozycji z suchych kwiatów, pisanek, serwetek i wielu innych zachwycających małych arcydzieł. Pani Teresa jest również skarbnicą wiedzy na temat tradycji regionu.

Alicja Stodolak z Zabłociec pisze ikony, które podbijają serca nie tylko mieszkańców regionu, ale także turystów z najróżniejszych stron świata. Jedna z jej ikon trafiła do Prezydenta RP.

Krystyna Olejarz z Zabłociec upiększa codzienność kompozycjami z kwiatów.  Na co dzień prowadzi kwiaciarnie w centrum Sanoka, gdzie oprócz kompozycji kwiatowych można kupić rękodzieło wykonane przez rękodzielników z regionu.

Dorobek kulturalny obszaru LGD Dolina Sanu prezentowali:

Orkiestra Dęta OSP Pakoszówka

Orkiestra rozpoczęła VIII Kermesz Karpackich Smaków od powitalnego marszu. Kultywuje ponad 100 letnią tradycję, skupia trzy pokolenia muzyków i jest jedyną orkiestrą dętą działającą na terenie LGD Dolina Sanu. Ubogaca święta państwowe, kościelne oraz różne wydarzenia kulturalne. W swoim repertuarze mają muzykę patriotyczną, poważną, ale i rozrywkową, czyli fantastyczne aranżacje znanych przebojów polskich i zagranicznych. Koncerty Orkiestry Dętej z Pakoszówki to rewelacyjne doświadczenie artystyczne dla wszystkich miłośników dobrej muzyki. Orkiestrę prowadzi Pan Szymon Kielar. Orkiestra miała okazję zaprezentować instrumenty muzyczne zakupione w ramach działania Małe projekty PROW na lata 2007-2013.

Zespół wokalno-obrzędowy Pakoszowianie

Pakoszowianie to zespół obrzędowo-wokalny, działający od 2012 roku. Repertuar Pakoszowian to przede wszystkim obrzędy związane z życiem mieszkańców wsi podsanockiej na przełomie XIX i XX wieku oraz pieśni, przyśpiewki ludowe, folkowe, czy patriotyczne. W tym roku zespół bawił gości Biesiadą Cygańską. Występ Pakoszowian rozpoczął  się od przemarszu Taboru Cygańskiego przez mrzygłodzki rynek. Oprócz piosenek cygańskich zespół zaprezentował utwory przygotowane przez liderkę zespołu specjalnie dla Pakoszowian.

Pakoszowianie jako tabor cygański bawili gości przez cały czas trwania VIII Kermeszu Karpackich Smaków. Cyganki wróżyły z ręki, czytały przyszłość w szklanej kuli, prowadziły konkursy. Autentyczności Cyganom z Pakoszówki dodawał specjalnie urządzony namiot cygański oraz wóz taborowy.

Zespół wokalno-taneczny Tyrawa Wołoska

Ludowy Zespół Wokalno-Taneczny Tyrawa Wołoska działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Tyrawie Wołoskiej od 2008 roku. Członkami zespołu są mieszkańcy Gminy Tyrawa Wołoska, którzy poświęcają swój wolny czas na realizację swoich pasji którymi są muzyka i taniec ludowy. Zespół angażuje się w działalność kulturalną gminy jak również jej promocje. Uświetnia swoimi występami uroczystości lokalne, powiatowe zapraszany jest także przez różne instytucje. Prezentuje w swoim repertuarze tradycyjne regionalne pieśni ludowe z unikatową choreografią. Oryginalne stroje ludowe zakupione w ramach Małych projektów PROW 200-2013 wzbogacają estetycznie występ zespołu. Członkowie zespołu poprzez śpiew i taniec kultywują lokalną tradycję.

Zespół „Lawenda” – zespół powstał w 2013 r. W repertuarze mają piosenki o charakterze ludowym oraz nowoczesnym. Zespół działa przy Kole Gospodyń Wiejskich, a wszyscy członkowie

Klasyczny akcent i światowy repertuar, czyli:

Kwintet smyczkowy „Creative Quintet” – tworzony przez młodych, utalentowani muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Sanoku. Od początku swego istnienia zespół odnosi wspaniałe sukcesy na scenach koncertowych w kraju i za granicą wzbudzając zachwyt u publiczności i jury. Oto niektóre z licznych laurów zespołu: II nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Castelfidardo we Włoszech, Grand Prix i l nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Krakowie, tytuł internetowego Mistrza Świata roku 2014 na konkursie w Serbii. Zespól porwał publiczność perfekcyjnym wykonaniem najsłynniejszych standardów muzyki klasycznej oraz filmowej.

Energia, taniec moc, tak można podsumować

Pokaz ZUMBA z Enegy Fitness Club w Sanoku – zumba to połączenie tańca inspirowanego rytmami latynoamerykańskimi z fitnessem.  Ta forma ruchu zawojowała cały świat, bardzo prężnie rozwija się w Sanoku, a na Kermesz dotarła do Mrzygłodu. Kolorowe, roztańczone Zumbiary porwały do tańca najmłodszą część mrzygłodzkiej publiczności.

 

 

Grupa Obrzędowa z Kostarowiec

Grupa Obrzędowa z Kostarowiec przedstawiła obrzęd związany ze święceniem ziela na  15 sierpnia tj. w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej. Tradycje związane z tym świętem wzięły się z legendy, zgodnie z którą po otwarciu grobu Maryi, znaleziono w nim zamiast jej ciała świeże zioła i kwiaty, co miało zapoczątkować zwyczaj ich święcenia. W święto Wniebowzięcia NP, czyli Matki Boskiej Zielnej, każda gospodyni znosi do kościoła snopki ziół ogrodowych i polnych podówczas kwitnących: maku, piwonii, szałwii, macierzanki, wrotyczu, kopru, kminku, prosa tureckiego, końskiego szczawiu, ziela świętojańskiego, marony, lulku, bożego drzewka, rozmarynu, mięty, melissy, kwiatów większych np. georginii, dzwonków itd. Grupa z pieczołowitością oddała moment, kiedy o poranku 15 sierpnia gospodynie układały ziele. Każda roślina, która wchodzi do tego świętego bukietu ma swoje znaczenie. Jedne są na zły urok, jedne na urodzaj inne dla zdrowotności.

Potrawy regionalne dla gości VIII Kermeszu przygotowały:

Koło Gospodyń Wiejskich z Hłomczy

Koło Gospodyń Wiejskich z Łodziny

Koło Gospodyń Wiejskich z Jurowiec

Koło Gospodyń Wiejskich z Falejówki

Koło Gospodyń Wiejskich z Lalina

Koło Gospodyń Wiejskich ze Srogowa Górnego

Koło Gospodyń Wiejskich z Trepczy

Koło Gospodyń Wiejskich z Tyrawy Solnej

Stoisko Promocyjne Lokalnej Grupy Działania Dolina Sanu zostało przygotowane w ramach działania „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania nabywanie umiejętności i aktywizacja” Oś 4- LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Na stoisku promocyjnym LGD Dolina Sanu zaprezentowano: rękodzieło artystyczne lokalnych twórców ludowych tj. Alicji Stodolak, Teresy Podolak, Krystyny Olejarz, Jana Jurka, Eweliny Nieznańskiej oraz potrawy tradycyjne np. kapuśniaczki, proziaki, krokiety z grzybami, chleb ze smalcem, piernik, makowiec, jabczanik i razowe pierogi z Lalina wpisane na ministerialną listę produktów tradycyjnych. Wszystkie potrawy udostępnione zostały do degustacji. Dodatkowo na stoisku została zorganizowana wystawa bibuły.  Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się ręcznie robione serwety i obrusy, ikony, gliniane naczynia i drewniane zabawki.  Wśród produktów i potraw wystawionych do degustacji najszybciej rozdane zostały pierogi razowe i piernik. W sumie rozdanych zostało ponad 1000 porcji degustacyjnych oraz około 1000 szt materiałów promocyjnych.

Na stoisku promocyjnym informowano o efektach działań dofinansowanych  w ramach PROW 2007-2013 poprzez aplikowanie w konkursach ogłaszanych przez LGD Dolina Sanu.

Stoisko z produktami regionalnymi było okazją do prezentacji dorobku kulinarnego obszaru LGD Dolina Sanu, próbą przybliżenia szerszej publiczności unikalnej i wyjątkowej kultury obszaru LGD Dolina Sanu. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy na żywo mogli zetknąć się z kulturą obszaru Dolina Sanu, tradycjami obrzędami, dziedzictwem  kulinarnym.

Poza prezentacją LGD Dolina Sanu na mrzygłodzkiej scenie pojawili się także:
Zespół „Trio Mariachi” , czyli latynoskie rytmy i znane przeboje przeniosły publiczność do gorącego i roztańczonego Meksyku.  Zespół Trio Mariachi tworzy trzech śpiewających i grających na gitarach Latynosów w wielkich sombrero. Podczas trzech wejść zaserwowali współczesne kompozycje latynoskie, jak i meksykańską muzykę ludową. Rozbrzmiało m.in. słynne „Desperado”, „El Mariachi”, „La Cucaracha”, „La Bamba”, czy „Bamboleo”.

Gwiazdą wieczoru był fenomenalny zespół BRATHANKI na czele z wokalistką Agnieszką Dyk(w zespole od 2009 roku, Agnieszka jest laureatką „Szansy na sukces” z udziałem Brathanków w 2005 roku), który porwał mrzygłodzką publiczność do radosnego folkowo-rockowego śpiewu. Tłumy szalały pod sceną, śpiewając największe przeboje zespołu. Piosenki takie jak: „Czerwone korale”, „Gdzie ten który powie mi”, „Siebie dam po ślubie”, „Modliła się dziewczyna”, „W kinie w Lublinie kochaj mnie” i „Za wielkim morzem Ty”, czy „Heniek” znał i śpiewał cały Mrzygłód. Atmosfera i energia koncertu była niesamowita.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii