VII Kermesz Karpackich Smaków

Impreza „VII Kermesz Karpackich Smaków” zorganizowana została w ramach projektu „Przenikanie kultur” – Zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez aktywizację i integrację społeczności lokalnej Realizowany z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, oś 4 Leader, działanie 421 „Wdrażanie projektów współpracy.” Projekt realizowany jest w partnerstwie pomiędzy Lokalną Grupą Działania Dolina Sanu a Lokalną Grupą Działania „Trygon – Rozwój i Innowacja”.

Urokliwy i zabytkowy Mrzygłód bardzo gościnnie przyjął artystów, a także licznie przybyłą publiczność. Gwiazdą wieczoru był kultowy zespół CZERWONE GITARY, który na polskiej scenie muzycznej istnieje od 1965 roku. Przy starych, znanych przebojach świetnie bawiła się bardzo młoda, jak i ta starsza publiczność – która zapewne piosenkami „Czerwonych Gitar” przypomniała sobie swoją młodość.

Na mrzygłodzkiej scenie pojawili się także:
– Kapela KAMRATY – Na pograniczu różnych kultur, w Sanoku, w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego, działa ludowa kapela KAMRATY. Powstała w 1985 roku, z inicjatywy rodziny Pielechów ze Strachociny. W ciągu kilkunastu lat opracowała ponad 100 ludowych melodii i przyśpiewek. Wystąpiła do tej pory setki razy w kraju i za granicą. Była laureatką licznych przeglądów regionalnych. W roku 2002 otrzymała wyróżnienie na najbardziej prestiżowej imprezie folklorystycznej, jaką jest Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Kapela nagrywała w studiu Radia Rzeszów, występowała przed kamerami Telewizji Rzeszów. Od 1990 roku działała pod patronatem Urzędu Gminy w Sanoku, zaś od roku 2000 patronuje jej miejscowy Gminny Ośrodek Kultury.
– „Babska Biesiada” – Jedyna w kraju formacja wokalna składająca się z 4 pięknych profesjonalnych piosenkarek. Zespół pojawi się w dwóch programach, w pierwszym usłyszymy piosenki biesiadne i sarmackie natomiast w drugim znane piosenki góralskie, wszystko to oczywiście w tanecznych rytmach z dużą dawką dowcipu i humoru.
– Orkiestra Dęta OSP Pakoszówka – która porwała tłum zarówno interpretacjami znanych przebojów oraz ludową nutą. Orkiestra w zeszłym roku obchodziła Jubileusz 90-lecia założenia.  Orkiestra kultywuje wieloletnie tradycje, skupia trzy pokolenia muzyków i  jest jedyną orkiestra dętą działającą na terenie LGD Dolina Sanu i Gminy Sanok. Ubogaca święta państwowe, kościelne i inne ważne wydarzenia. Orkiestrę prowadzi Pan Szymon Kielar.
– Zespół obrzędowo wokalny Pakoszowianie –  działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Pakoszówce. Powstał w roku 2012, ma w repertuarze obrzędy związane z życiem mieszkańców wsi podsanockiej na przełomie XIX i XX wieku oraz pieśni, przyśpiewki ludowe, folkowe, patriotyczne.
– Pokaz ZUMBA z Enegy Fitness Club w Sanoku – zumba to połączenie tańca inspirowanego rytmami latynoamerykańskimi z fitnessem.  Ta forma ruchu zawojowała cały świat, bardzo prężnie rozwija się w Sanoku, a na Kermesz dotarła do Mrzygłodu. Ideą zumby jest świetna zabawa, bez względu na wiek, sylwetkę, czy umiejętności.
– Cieszanowskie Bractwo Rycerzy Srebrnego Miecza – Krążący po mrzygłodzkim rynku Rycerze Króla Jana III Sobieskiego cieszyli się wielkim zainteresowaniem, nie tylko dzieci. Bractwo, które w swoich strojach i zainteresowaniach z pasją oddaje czasy Jana III Sobieskiego wzbudziło duże zainteresowanie, m.in. sztuką fechtunku, kuchnią z epoki, walką na kije, rzutem podkową.  Na Kermeszu można było zrobić sobie zdjęcie z Szlachcicem, Dragonem, Tatarem, Kanonierem i  Piechurem, obejrzeć broń z epoki, a także spróbować gulaszu tatarskiego, który Cieszanowskie Bractwo Rycerzy Srebrnego Miecza ugotowało dla odwiedzających Mrzygłód.

Na scenie zaprezentowały się także gminy: Tyrawa Wołoska, Boguchwała, Lubenia, Świlcza oraz wystąpiły zespoły reprezentujące LGD „Trygon-rozwój i innowacja” – KAPELA I ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „KALINA” z Lutoryża, Zespół Tańca Towarzyskiego „KOLORET” z Bratkowic, GRUPA OBRZĘDOWA im. Marii i Józefa Dziedziców z Trzciany,       Klub Tańca Towarzyskiego DŻET z Boguchwały , Szkoła Sztuk Walki i Samoobrony Bushi-Do .      
Tłumy na mrzygłodzkim rynku, wspaniała muzyka, różnorodne występy, lokalne smakołyki, pokazy rękodzielników… Kermesz to magia folkloru połączona z kultowymi polskimi przebojami!

W Mrzygłodzie wszyscy mogli skosztować pysznych smakołyków, wypieków oraz dań regionalnych, które przygotowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Gminę Sanok reprezentowało : Koło Gospodyń Wiejskich z Lalina z razowymi pierogami, które wkrótce znajda się na ministerialnej  liście produktów tradycyjnych, KGW ze Strachociny z kwasem i pieczonymi pierogami, (Panie z KGW Strachocina wystąpiły w tradycyjnych strojach Doliniańskich),  KGW z Tyrawy Solnej, KGW z Trepczy, oraz KGW  z Mrzygłodu.

Nie zabrakło także zabaw oraz pokazów dla dzieci, prowadzonych przez profesjonalnych animatorów.
VII Kermesz Karpackich Smaków przechodzi do historii jako fantastyczne wydarzenie łączące kultury, pokolenia, smaki i nurty muzyczne!