„Kręci się” w Multimedialnym Centrum Edukacyjno – Kulturalnym w Stróżach Małych…

W dniach 23-24.09.2020 w Multimedialnym Centrum Edukacyjno- Kulturalnym w Stróżach Małych zainicjowano realizację projektu pn. „TUtoriale REGIONALNE– z tradycją w nowoczesność”.

Przedmiotem projektu jest popularyzacja kultury ludowej i tradycyjnej poprzez opracowanie koncepcji, wykonanie i publikację 5 tutoriali:

  • Kuchnia regionalna- kulinarne tradycje (w tym oryginalne pierogi razowe z Lalina).
  • Rękodzieło regionu- bibuła/słoma (wykonywanie pająków ludowych).
  • Rękodzieło regionu- koronka.
  • Zwyczaje i obrzędy podsanockiej wsi- obrzęd żniw.
  • Zwyczaje i obrzędy podsanockiej wsi- obrzędy świąteczne (wielkanocny i bożonarodzeniowy).

Pierwszy dzień nagrań był poświęcony kuchni regionalnej. W tutorialu wystąpiły panie z KGW w Lalinie, które „krok po kroku” pokazywały jak przyrządzić lokalne potrawy m.in.: słynne pierogi razowe czy jokle.

Tematem drugiego dnia nagrań była koronka. Zaprezentowane zostały: koronka robiona na drutach, koronka teneryfowa, frywolitka, koronka renesansowa oraz koronka robiona na szydełku. Podczas wykonywania ozdób z koronki instruktorka Pani Maria Suwała – mistrzyni haftu i koronki, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego opowiadała także o tradycji wykonywania koronek przekazywanej z pokolenia na pokolenie, dawnych zwyczajach i historii koronki.

Rękodzieło cechuje unikalność i niepowtarzalność, a kuchnię regionalną tradycja, smak i receptury. Serwetki, biżuteria czy ozdoby wykonane z koronki są pamiątką z przeszłości, które przypominają o dawnych zwyczajach i o tym, jak kiedyś nasze babcie spędzały czas wolny, także w kuchni przy gotowaniu. Dzięki uprzejmości Gminnego Ośrodka Kultury podczas nagrań wykorzystano scenografię i aranżację niczym z wiejskiej chaty.

Trwa praca nad kolejnymi tutorialami, które podobnie jak kulinarny i o koronce będą zawierać informacje o specyfice instruktażu. Zebrane do tej pory materiały aktualnie przechodzą proces obróbki, pozostało wyczekiwanie na ich publikację na stronach lgddolinasanu.pl, gminasanok.pl oraz portalach społecznościowych.

 

Projekt „TUtoriale REGIONALNE- z tradycją w nowoczesność” uzyskał dofinansowanie z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach otwartego konkursu ofert „Mecenat kulturalny” – edycja II.