XI Kermesz Karpackich Smaków

Za nami XI edycja Święta Gminy Sanok, czyli Kermeszu Karpackich Smaków. Dziewięć edycji odbyło się w bajecznej, letniej aurze, niestety od zeszłego roku słoneczna passa Kermeszu została przerwana i nad Mrzygłodzkim Rynkiem przetoczyły się deszczowe chmury… Mimo dość mokrego początku cała impreza przebiegała w słonecznej atmosferze przy akompaniamencie delikatnej mżawki.

XI Kermesz Karpackich Smaków organizowany przez Gminę Sanok odbył się 20 sierpnia 2017r. w Mrzygłodzie. Partnerem był Gminny Ośrodek Kultury oraz Lokalna Grupa Działania Zielone Bieszczady. Patronatem honorowym imprezę objął Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki. Patronat medialny zapewniły: Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów, Esanok, Korso Gazeta Sanocka, Tygodnik Nowe Podkarpacie, Telewizja Obiektyw. Sponsorem był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Obok wielu znakomitych gości z regionu w imprezie uczestniczyły delegacje z Gminy Zamość, Obce Strocin i Obce Sacurov ze Słowacji.

 

Gości wita Anna Hałas Wójt Gminy Sanok, obok Paweł Skowroński konferansjer

Jako pierwsze na XI Kermeszu Karpackich Smaków wystąpiły Mażoretki Impuls, które zaprezentowały układy taneczno-marszowe… Trzy grupy wiekowe Mażoretek działają pod okiem instruktorki Pauliny Kędry  przy Orkiestrze Dętej OSP Pakoszówka.

Mażoretki Impuls – grupa młodsza

Stałym punktem programu każdego Kermeszu jest występ  Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Pakoszówce. Orkiestra działa już 95 lat i kultywuje wieloletnie tradycje, skupia trzy pokolenia muzyków i  jest jedyną orkiestra dętą działającą na terenie Gminy Sanok.

Orkiestra Dęta OSP Pakoszówka

Również z Pakoszówki jest Zespół wokalno-obrzędowy Pakoszowianie, który na tegorocznym Kermeszu zaprezentował się w utworach ludowych, z elementami folkowymi. W repertuarze znalazły się też pieśni dawne w nowym wykonaniu.Zespół muzyczno –  obrzędowy Pakoszowianie działa pod patronatem Gminy Sanok.  Występował na wielu imprezach gminnych oraz brał udział w różnych “eventach” poza gminą Sanok, między innymi w gminie Brzozów, Lubenia, Tyrawa Wołoska, Korczyna (Przegląd pieśni i muzyki ludowej Kropa). Równocześnie zespół przygotowuje i prezentuje różne przedstawienia m.in. Sabat Czarownic, obrzęd żniwny, tabor cygański, które były prezentowane również na poprzednich Kermeszach Karpackich Smaków w Mrzygłodzie.

Zespół wokalno – obrzędowy Pakoszowianie

Już po raz drugi na gościnnej, mrzygłodziej scenie wystąpił Zespół Ale Cantare z Gminy Zamość. Panie z zespołu to Laureatki Międzygminnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Stawie Nowakowskim Grand Prix 2013, ponadto zdobyły: I miejsce na Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Aleksandrowie 2013, I miejsce na międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie 2014, I miejsce na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie 2015, Złote Pasmo na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie 2016 r.

Zespół Ale Cantare

Mocnym akcentem był występ folkowej formacji  Buchajtramka ze Słowacji. Grupa złożona jest z młodych entuzjastów tradycyjnej kultury, prezentujących w programie koncertowym szerokie spektrum utworów ludowych ze swojego kraju. Ale poza tradycyjnymi utworami ze Słowacji, grupa odwołuje się do elementów muzycznych związanych z barwnym tyglem kulturowym jaki kształtował się przez setki lat na obszarze dzisiejszej Słowacji. Buchajtramka znaczy z przytupem  lub nie, ale w Mrzygłodzie było zdecydowanie “buchaj” czyli żywiołowy występ, pełen niezapomnianych wrażeń – piękne dziewczyny w strojach jak z bajki, skoczne rytmy, perfekcyjny śpiew…

Zespół Buchajtramka

Gwiazdą wieczoru XI Kermeszu była Małgorzata Ostrowska określana „ikoną polskiego rocka lat 80’tych”. Od lat należy  do najciekawszych postaci polskiego show-businessu.

Od 18 roku życia związana z Poznaniem – gdzie debiutowała w ramach Estrady Poznańskiej. Popularność zdobyła jako wokalistka zespołu LOMBARD,  z którym zagrała ponad tysiąc trzysta koncertów w Polsce i poza granicami kraju, nagrała dziesięć płyt, z których trzy otrzymały status “Złotej Płyty”, a także wylansowała kilkanaście przebojów (takich jak m.in. „Szklana pogoda”, „Droga Pani Telewizji”, „Taniec pingwina na szkle”, „Mister of America”, „Znowu radio”, „Mam dość” czy „Meluzyna”). Koncerty jazzowe na Festiwalu “Jazz Jamboree”, rola Królowej Aby w filmie „Podróże Pana Kleksa”, rola Marii Magdaleny w polskiej wersji rock-opery “Jezus Chrystus Superstar”, a później tytułowa rola w musicalu “Pocałunek Kobiety-Pająka” to kolejne etapy kariery, które uczyniły z niej niezwykle intrygującą, nieszablonową artystkę estradową.

Małgorzata Ostrowska cieszy się niesłabnącą popularnością i sympatią fanów, dużo koncertuje, a także często jest zapraszana do różnych programów telewizyjnych.

Na XI Kermeszu Karpackich Smaków Małgorzata Ostrowska pokazała swój największy atut, a mianowicie ogromne możliwości wokalne i niezwykły temperament.

Małgorzata Ostrowska

 

Do tradycji Kermeszu weszło rozstrzygniecie plebiscytu „Supersołtys Powiatu Sanockiego”, organizowanego przez  Koso Gazetę Sanocką.  W tym roku Supersołtysem została Pani Kazimiera Macyk ze Zboisk w Gminie Bukowsko. Zaszczytne II miejsce zajął Pan Tadeusz Kowalik – sołtys Jędruszkowiec, natomiast miejsce III przypadło w udziale Panu Lesławowi Łuczce – sołtysowi Falejówki. Obydwaj Panowie są przedstawicielami Gminy Sanok.

Przypomnijmy, że laureatem I edycji plebiscytu był Pan Zdzisław Biega  – sołtys Mrzygłodu.

Certyfikat Supersołtysa dla Kazimiery Macyk wręcza Paweł Wdowiak Zastępca Wójta Gminy Sanok. Obok Tadeusz Kowalik i Lesław Łuczka. Statuetkę przekazuje Zdzisław Biega

 

XI Kermesz to nie tylko występy taneczno-wokalne, ale także przedstawienie epizodów z historii Ziemi Sanockiej w bardzo ciekawy i przystępny sposób.  Grupa pasjonatów pod przewodnictwem Pawła Skowrońskiego przygotowała dla gości Kermeszu scenki historyczne i pokazy, w tym:

– pokaz walki z X wieku, pomiędzy  Lędzianinem, czyli mieszkańcem trepczańskiego grodziska,  a  Wikingiem;

Wiking vs Lędzianin

– „Jak krzyżaccy jeńcy do Mrzygłodu trafili”;

Krzyżacy

 

– „Prawem i lewem” na Sanockiej Ziemi w XVII wieku – pojedynek Jacka Dydyńskiego z braćmi Rosińskimi

Jacek Dydyński vs Rosiński

 

– „Jakub Ignacy Bronicki – dziedzic Nowotańca Marszałkiem Konferedacji Barskiej”.

Jakub Ignacy Bronicki poszukuje rekrutów

Wkomponowane w program imprezy pokazy historyczne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Dla dzieci rycerze przygotowali prawdziwy obóz, gdzie można było pooglądać i nawet przymierzyć zbroję i powalczyć na miecze.

 

Organizatorzy Kermeszu nie zapomnieli o najmłodszych gościach i zapewnili im moc atrakcji. Zjeżdżalnie i zabawy z animatorkami, lepienie garnków z garncarzem, samodzielne wykonywanie lizaków to niektóre z nich.

Sponsor imprezy Operator  Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. na tę okazję zaprosił maskotki – wiewiórki, które chętnie pozowały do zdjęć, tańczyły i bawiły się z gośćmi.

 

Ostatni Kermesz obfitował w stoiska Kół Gospodyń Wiejskich – z terenu Gminy Sanok, bo  było ich aż 11. Nowością było stoisko KGW z Manasterza (Gmina Wiązownica k. Jarosławia). KGW  przywiozły swoje specjały, które były wręcz rozchwytywane przez amatorów domowego i smacznego jedzenia.

XI Kermesz Karpackich Smaków uważam za bardzo udany. Przygotowaliśmy bardzo atrakcyjny i oryginalny program. Organizacyjnie wszystko było maksymalnie dopięte. Było przede wszystkim bezpiecznie, o co zadbały między innymi nasze Ochotnicze Straże Pożarne z Niebieszczan, Strachociny i Markowiec. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.  Już od tej chwili zaczynamy pracę nad kolejną edycją, aby i w przyszłym roku jak najlepiej wypaść  – mówi Anna Hałas Wójt Gminy Sanok.